Sona Jobarteh - "Gambia"

Sona (Maya) Jobarteh, urodziła się w Londynie (Wielka Brytania) w 1983 r. Uczyła się m.in. w Royal College of Music. Śpiewaczka, wirtuozka, kompozytorka z Gambii i Anglii, gra m.in. na gitarze i wiolonczeli. Jednak podstawowym jej instrumentem jest kora (rodzaj 21-strunowej lutni/harfy). Zaczęła już na niej grać w wieku trzech lat. Dzięki uporowi babci Sona została muzykiem i pierwszą kobietą grającą na korze (od siedmiuset lat jest to zarezerwowane dla mężczyzn).
Sona pochodzi z jednego z najważniejszych klanów afrykańskich griotów i wirtuozów gry na korze. Griota to depozytariusz ustnej pamięci zbiorowej królestwa, społeczności, rodziny, który przemawia za pomocą słowa i muzyki. Kultura griotów jest kulturą bardzo starą, jej korzenie sięgają siedem wieków wstecz. Obejmuje kraje środkowej Afryki - Gambię, Senegal, Mali, Gwineę i Gwineę Bissau.
Dziadkiem Sony jest Amadu Bansang Jobarteh, wielki griot i mistrz gry na korze, kuzynem – Toumani Diabaté, światowego formatu malijski wirtuoz gry na korze. Sona współpracuje m.in. z Oumou Sangaré, Toumani Diabaté, Kassé Mady Diabaté, zespołami Royal Philharmonic Orchestra, Britten Sinfonia czy The BBC Symphony Orchestra.
Sona w fascynujący sposób przekracza granice tradycji, łącząc różne style i gatunki muzyczne, zarówno z Afryki, jak i z Zachodu. Ma na swoim koncie 7 płyt. Gra koncerty ze swoim zespołem "Ocacia". W Polsce na wrocławskim "Brave Festival" w 2015 r. zagrała pierwszy raz publicznie ze swoim ojcem Sanially Jobarteh.

Swoją kompozycję "Gambia" Sona zaśpiewałam na zaproszenie prezydenta Gambii z okazji 50. rocznicy niepodległości Gambii. Prezentowany klip był w większej części kręcony w rodzinnym kraju Sony, kilka ujęć pochodzi z wrocławskiego koncertu w czasie "Brave Festival". Artystce towarzyszą: zespół taneczny z Gambii "The Fab Team", Sanially Jobarteh (kora), Musafilly Jobarteh (perc), Mamadou Sarr (perc), uczniowie z gambijskiej "ABJ Music School", rodzina Jobarteh.



Komentarze