Billie Holiday (właściwie Elinore Harris) urodziła się 7 kwietnia 1915 r. w Filadelfii. Śpiewaczka jazzowa, autorka tekstów, przedstawicielka „miejskiej”, swingowej odmiany wokalistyki jazzowej. Kiedy się urodziła, jej matka miała 13 lat, a ojciec 15 lat. W 1929 r. przeprowadziła się do Nowego Jorku. Tutaj żyła przez krótki czas z prostytucji, za co została aresztowano i karę odbyła w zakładzie poprawczym. Billie przypadkowo podjęła pracę jako wokalistka w jednym z klubów Harlemu, co stało się dla niej impulsem, by poświęcać się muzyce. W 1933 r. została dostrzeżona przez Johna Hammonda, który pomógł jej w nagraniu pierwszych utworów. Od 1935 r. współpracowała z wieloma grupami jazzowymi (m.in. Teddy Wilson, Count Basie, Arti Show). W międzyczasie śpiewała też u boku takich artystów jak: Ben Webster, Johnny Hodges, Bunny Berigan, Roy Eldridge i Lester Young (przyjaciel i partner muzyczny, nazywał ją "Lady Day"). W roku 1943 r. została wybrana w ankiecie magazynu "Esquire" „najlepszą wokalistką”.
Uzależnienie od alkoholu i narkotyków stały się przyczyną narastających kłopotów zdrowotnych. Była również kilkakrotnie aresztowana za posiadanie narkotyków, a wyrok za ich zażywanie łączył się także z odebraniem pozwolenia na występy na żywo. W maju 1958 r. trafiła do szpitala z powodu dolegliwości serca i marskości wątroby. Ścigana przez policję, ponownie została oskarżona o posiadanie narkotyków, w rezultacie nałożono na nią areszt w szpitalu. Zmarła w nowojorskim szpitalu 17 lipca 1959 r. Była trzykrotnie zamężna. Zagrała w kilku filmach.
Pośmiertnie, w 2000 r., została wprowadzona do"Rock and Roll Hall of Fame".
Nagrała 12 albumów studyjnych, 2 albumy koncertowe, 33 albumy kompilacji. Po jej śmierci ukazały się jeszcze 4 albumy koncertowe, 1 album kompilacji i 6 box set'ów.
W wykonaniu Billy przedstawiam utwór "Fine and Mellow". Słowa do niego napisała Billie Holiday, muzykę Edward B. Marks. Pierwsze nagranie tego utworu ukazało się na jej singlu 20 kwietnia 1939 r. Drugi utwór to "Strange Fruit" (protest przeciwko dyskryminacji rasowej).
Nagranie zostało zarejestrowane 8 grudnia 1957 r. w Nowym Jorku, w telewizyjnym programie CBS "The Sound of Jazz". Billy Holiday towarzyszy zespół "Mal Waldron All Stars": Roy Eldridge, Doc Cheatham (tp), Vic Dickenson (tb), Lester Young, Ben Webster, Coleman Hawkins (ts), Gerry Mulligan (bs), Mal Waldron (p), Danny Barker (g), Milt Hinton (b), Osie Johnson (dr).
Później utwór ten wykonywały m.in. Etta Jones, Nina Simone, Diana Ross.
Komentarze
Prześlij komentarz